Knihy budoucnosti

Když jsem přemýšlel, co o elektronických knihách napsat, bylo první, co mne napadlo, označit je za knihy budoucnosti. A je to logické. Technika se vyvíjí ve všech oblastech, takže ani knihy se tomuto trendu nemohou vyhnout.

I když se lidé možná diví, s nějakou elektronickou knihou se už setkal určitě každý. Jako příklad si uveďme různé manuály, které se dnes už běžně nedodávají v tištěné podobě, ale na CD nosičích. Jiným příkladem je pak vlastně jakýkoli dokument v elektronické podobě, který někomu pošleme nebo od někoho dostaneme.

A tím se dostávám k základnímu rozdílu mezi elektronickými knihami a knihami „klasickými“ – u elektronických knih a dokumentů odpadá fáze jejich tisku na papír. To samozřejmě neznamená, že to není možné, ale člověk má možnost mít v papírové podobě jen to, co tak opravdu nezbytně potřebuje.

Důsledky této skutečnosti jsou pak jasné – odpadá část nákladů, které jsou spojeny s tiskem, v důsledku čehož se také snižuje cena (a je samozřejmé, že pak nákup e-knihy méně zatíží peněženku kupujícího). A další výhoda – knihy a dokumenty v elektronické podobě nezabírají na rozdíl od tištěných žádné místo. Člověk je má někde v počítači, tabletu, mobilu či čtečce, kde jich může mít mnoho, ale jeho domácí knihovna to vůbec nezaregistruje. A z toho plyne další výhoda – můžete je mít neustále u sebe.

Ovšem jako vše, co se týká softwarových věcí, i e-knihy používají různé formáty. Pokud pominu formáty Wordu a jiných textových editorů, patří k neznámějšímu formátu pdf (případně jeho klon djvu), který je ale poněkud specifický. Jedná se totiž o dokument, který má vypadat na všech zařízeních stejně. Proto se skládá ze dvou vrstev. Jedna vrstva je text, ale druhá, kterou člověk při jeho čtení vidí, je obrázek. A toto je vlastnost, která tento formát v možnostech omezuje.

Jinými formáty jsou skutečné formáty e-knih, tedy formáty určené pro čtečky těchto knih (i když za použití odpovídajícího software se dají samozřejmě číst na každém elektronickém zařízení). Zde pak rozeznáváme dva hlavní formáty. Formát pro Amazon Kindle (převážně se jedná o formát mobi) a pro Pocket Book (formát epub).

Výhoda těchto formátů je ta, že člověk si zde může různým způsobem přizpůsobovat velikost písma, mezery mezi odstavci, velikost řádků, okraje atd., může si do textu vkládat různé poznámky apod.

Musím však se smutkem přiznat, že na rozdíl od Západu je u nás používání e-knih prakticky v plenkách. V mnoha zemích na západ od nás je prodejnost e-knih zhruba 40%, zatímco u nás je velmi nízká, dá se říci, že skoro nulová. A to je nesporně škoda.

Pokud jde o knihy z naší edice, jsou v těchto formátech samozřejmě dostupné všechny, ale platí o nich to, co píši výše. Nákup knih v elektronické podobě je možný na tomto odkazu http://sachknihy-cizek.tode.cz/.

Poslední věcí, o níž se chci v tomto článku ještě zmínit, jsou šachové databáze. Databáze není v přesném slova smyslu elektronická kniha, ale má k nim dost blízko. Na rozdíl od e-knihy, kdy si člověk přece jen musí sednout k šachovnici a partii na ní přehrávat, umožňují databáze i tento luxus. To je však často kompenzováno menší přehledností, různými podobami textu apod.

FM Antonín Čížek, překladatel

Štítky: