Hodnocení pozice

Hodnocení pozice je jednou za základních strategických dovedností každého šachisty.

Pozici si musíme rozebrat do posledního šroubečku a potom zase složit dohromady, abychom dostali celkový pohled. Těmito prvky jsou zejména:

- Materiální situace
- Pěšcová struktura
- Aktivita figur
- Postavení králů
- Bezprostřední hrozby

Tyto prvky mohou být trvalého nebo dynamického charakteru. V každé pozici je vždy pár hlavních prvků, které určují její ráz. Ostatní prvky v ní existují i dále, ale jsou v daný okamžik méně významné.Diagram 1: Rozhodující element v partii

V pozicích se vyskytuje mnoho jednotlivostí, které musíme zohlednit. Tyto prvky mohou být trvalého rázu (pěšcová struktura, materiál, postavení králů). Anebo přechodného rázu (aktivita figur, hrozby).

V každé pozici jsou faktory, které jsou dominantní a určují její ráz. Je důležité umět je správně určit.

Bílý myslel, že je situace v centru natolik pevná, že zahrál chybné 1.Jg5 s myšlenkou útoku. Černý ale správně usoudil, že rozhodujícím elementem jsou aktivita, vývin a bezpečí krále. Zahrál 1...Jxd4 2.cxd4 Dxd4 s výhodou černého.Diagram 2: Materiál

První, co každý šachista udělá, když uvidí poprvé pozici, že spočítá figurky na šachovnici. Zahajuje tím hodnocení pozice. Materiál je jednoduché spočítat. V naší situaci má bílý více věž za střelce a pěšce.

Spočítat body umí každý, ale všímat si jemnějších nerovností si musíme taky. Může být na šachovnici dvojice střelců nebo střelec proti jezdci. Případně dvě věže za dámu a další formy nerovnováhy.

Materiál vyhodnotit umí každý. Ale ne vždy je to právě ten rozhodující element. Tak jako v naší pozici, kde černý stojí lépe díky převaze v centru a dvojici střelců.Diagram 3: Pěšcová struktura

Pěšcová struktura udává ráz partie. Podle ní určujeme otevřené, polozavřené a zavřené pozice.

Pěšcová struktura nám ukazuje slabiny v pozici. Jsou jimi: slabé a silné body, slabí pěšci v podobě izolovaného pěšce, dvojpěšce či opožděného pěšce.

Na šachovnici může být i volný pěšec, který umí rozhodnout partii. Důležitá je také celistvost pěšcové struktury a také postavení v centru. Na diagramu má černý celistvou pěšcovou strukturu. Jedinou slabinou je opožděný pěšec e6. Bílý má slabé pěšce a4 (izolovaný pěšec) a c3 (opožděný pěšec).Diagram 4: Aktivita figur

Aktivita figur je jedním z nejdůležitějších elementů pozice. Bez rozehraných a aktivních figur nepůjde dát soupeři mat. Aby byly figury aktivní a pohyblivé, musíme pro ně hledat otevřené linie.

Důležité jsou opěrné body, kde budou figury stabilní a dělat důležitou práci. Aktivita může vynahradit i materiální nedostatky a často vede k ohrožení soupeřova krále.

Jedním způsobem boje může být tzv. princip omezení. Styl hry, kdy záměrně bráníme soupeři v získávání aktivních pozic pro jeho figury. V této pozici bílý zesílil postavení své věže tahem 1.Vg4. Věž míří bude na 4. řadě, účinně manévrovat.


Diagram 5: Bezpečí krále

Postavení krále je jedním z nejdůležitějších prvků v hodnocení pozice. Mat je cílem hry a proto král, který nemá kryt pěšců a podporu svých figur, může být velkou nevýhodou. 

Za odhalení krále je často obětován i materiál, tak abychom narušili jeho obranu. Bezpečí krále je důležité už od zahájení.

V naší pozici bílý pokračoval 1.Vh8+ a po 1...Kd7 2. Df2 Vxg5 3. Df4 Dc4 4. 0-0-0 měl bílý díky bezpečněji umístěnému králi výraznou výhodu.Diagram 6: Trvalé faktory pozice

Trvalé faktory pozice jsou takové, které se nezmění za pár tahů. Zejména materiál a pěšcová struktura.

Zde máme pozici s dvojicí střelců. To je výhoda černého. Bílý má převahu jednoho pěšce. Oba faktory jsou trvalého charakteru. V hodnocení pozice je třeba určit rozhodující element, který je nejvýznamnější a zajišťuje výhodu v pozici.

Na základě hodnocení pozice je klíčové stanovit správné plány hry. Například vyměnit soupeři dvojici střelců, převést pozici do koncovky nebo vniknout do soupeřovy pozice přes otevřený sloupec.


Diagram 7: Dynamické faktory v pozici

Dynamické faktory pozice se během partie vyvíjí. Musíme je využít rychle, dokud je soupeř nedokáže eliminovat. Mezi dynamické faktory patří prostor, rozdíly v aktivitě a souhře figur, náskok ve vývinu.

Metodou realizace dynamických faktorů je často jejich výměna za nějakou trvalou výhodu.

V této pozici má bílý velký náskok ve vývinu. Bílý ho využije k útoku na soupeřova krále. Zahraje 1.Jxe6 a po 1...Dxe5 2.Jc7+ Dxc7 3.De2+ Je5 přišlo rozhodující 4.Dxe5+ Dxe5 5.Vd8 mat.Zpět

Šachové testy:
Typy pěšců (6109)
Silné a slabé body (6119)
Využití slabin (6120)
Vlastnosti figur (6257)
Hodnocení a plán (6258)

Naučit se víc o Hodnocení pozice:
M.Beil: Tři části šachové partie, strany ?-?
P.Herejk: Metodická příručka pro učitele a trenéry šachu, ?. lekce (strany ?-?)
P.Herejk: Sbírka šachových úloh, ?. lekce (strany ?-?)
M.Beil: Šachová cvičebnice 6. díl, ?. lekce (strany ?-?)
M.Beil: Šachová cvičebnice 7. díl, ?. lekce (strany ?-?)
R.Biolek: Základy strategie, strany ?-?
R.Biolek: Plán v šachové partii, strany ?-?
R.Biolek: Šachy. Hra fantazie, strany ?-?
A.Suetin: Škola šachové strategie a taktiky, strany ?-?
L.Pachman: Střední hra v šachové praxi, strany ?-?
L.Pachman: Moderní šachová strategie, strany ?-?
A.Nimcovič: Můj systém, strany ?-?
A.Nimcovič: Můj systém v praxi, strany ?-?
P.Herejk: Základní výcvik začátečníků na webu ŠSČR, ?. lekce
M.Beil: Tajná přání šachových figurek, VYJDE V ROCE 2022

Související témata:
Střední hra
Strategie
Rozdělení sloupců
Boj o volný sloupec
Silné a slabé body
Pěšcová struktura
Plán hry
Značky pro hodnocení tahů a pozic
Aktivita
Pasivita
Domovník
Strategie, obecné

Odkazy:
Šachový svaz České republiky
Projekt Šachy do škol
Šachopedie

Zpět

(autor: Zdeněk Holeksa, stav: doplňování literatury)