České šachy
Zmínky o hrách, které jsou předchůdci šachu, nalézáme již v 6 století př. n. l., ale počátky moderního šachu jsou datovány přibližně od roku 1450. První moderní šachový turnaj se však uskutečnil až v roce 1851 v Londýně.
Za tu dlouhou dobu šachy prošly řadou změn a úprav pravidel, což bylo spojeno i se vznikem řady variant šachu.
Jednou z variant šachu, která vznikla v České republice a výrazně se odlišuje od jiných, jsou tzv. „České šachy“, které byly poprvé veřejně představeny na Festivalu šachu a her Czech Open 2019 v Pardubicích.
Autorem této varianty je šachista a autor deskových her Petr Doubek z Jaroměře.
Diagram 1: Základní postavení varianty „České šachy“
Ve srovnání s jinými variantami šachu je tato zajímavá tím, že má podstatně snadnější pravidla. Neznamená to však, že je snadné porazit soupeře. V „Českém šachu“ nehraje roli, kolik znáte teorie z klasického šachu. „České šachy“ prověří hlavně Vaše schopnosti kombinovat.
V této variantě dokonce můžete být úspěšní, i pokud jste šachy dlouho nehráli nebo vůbec neznáte teorii zahájení, koncovek apod. Stačí mít velmi dobré kombinační schopnosti a představivost.
“České šachy“ jsou také snadnější cestou k šachu pro začátečníky. Pokud se tuto variantu naučíte a budete úspěšní, v klasickém šachu se Vám jistě bude dařit také.
Diagram 2: Černý může v následujícím tahu umístit pěšce na pole e5
Cílem této varianty šachu je umístit osm pěšců na šachovnici.
Pěšce je možné umístit v případě, kdy tři nebo více figur příslušné barvy přímo míří na určité pole.
Věže, jezdci a střelci se pohybují stejně jako v klasickém šachu, viz pravidla šachu.
Pěšec po umístění na šachovnici nemá žádnou funkci, jen blokuje příslušné pole.
Tahem se rozumí umístění pěšce nebo přesun figury. Král a dáma se při hře nepoužívají. Figury se nevyměňují a neodstraňují ze šachovnice.
Diagram 3: Ukázka partie „Českých šachů“ s komentářem
1.Vh7 (bílý zahájil velmi aktivně, ovšem vystavuje svou věž riziku určitého zablokování, např. po tahu černého Va6 hrozí v následujícím tahu umístění pěšce na h6) 1 .. Va3 (černý však zvolil protihru s podobnou ideou)
2. h3 a6 (oba hráči využili příležitosti a umístili pěšce)
3. Sf4 Sf5 4. Va2 (v této pozici bylo možné uvažovat i o tahu Ve7 s následným Jf3 a e5, černý by pak měl určité potíže s vývinem figur na „fgh“ křídle a poměrně pasivního černopolného střelce, viz diagram 4).
Diagram 4: Pozice po 4.Va2
4. .. Sd6 5. Jf3 Je7 (bílý sice vytvořil příležitost umístit pěšce na h2, ovšem černý mezitím vyvinul dvě figury a minimalizoval riziko, které vytvářela bílého věž na 7. řadě)
6. h2 c8 7. Ve2 (bílý se mohl držet původní myšlenky umísťovat pěšce na druhé řadě, hrozbu na e5 navíc černý snadno zablokuje, další možností bylo hrát Sg3 s příležitostmi na h4 a příp. e1)
7. .. Se5 8. d2 (bílý se vystavuje riziku zablokování jezdce tahem Sc3, což by pro černého i za cenu odblokování pole e5 bylo poměrně výhodné, viz diagram 5)
Diagram 5: Pozice po 8.d2
8. .. Vd8 9. Ve4 (třetí tah věží znamená další ztrátu tempa, aktivnější mohlo být např. Sg3) 9. .. Jbc6 10. Jc3 d4 (černý výrazně eliminoval bílého věž na e sloupci)
11. Sd3 Vd6 (černý plánuje umístění pěšců na 6. řadě) 12. Sg3 (bílý sice umístí další pěšce, ale chybí mu další příležitosti a vhodná pole pro zbývající pěšce)
12. .. g6 13. e1 Jd5 14. e2 f6 15. h4 Vb3 (černý má sice zatím umístěno o jednoho pěšce méně, ale má více prostoru i potenciálních možností)
16. Vh5 Sf4 (černý mohl tahem Vd7 s vytvořením 3 příležitostí pro umístění pěšců na e7, c7, a b8 rychle vyhrát, jelikož bílý již nemá možnost blokovat ani umístit své zbývající pěšce rychleji, viz diagram 6)
Diagram 6: Pozice po 16...Sf4
17. Ve5 b4 (černý mohl hrát aktivněji Vb7)
18. e4 Ve6 19. Jg5 (bílý je v poměrně stísněné pozici a zbývá mu pouze idea přesunout jezdce na vhodná pole, bude mu však chybět jedno tempo)
19. .. e7 20. Jb5 Ja5 21. Jd6 Jc4 22. Vh7 e3 (černý umísťuje osmého pěšce a vítězí o tah dříve než bílý, který mířil na pole f7, viz diagram 7) 0:1
Diagram 7: Konečná pozice - výhra černého
Pokud šachy hrajete, zkuste tuto variantu naučit i Vaše přátele ne-šachisty. Možná budete překvapeni, kolik z nich by mohlo úspěšně hrát i klasické šachy.
Další informace o této variantě šachu naleznete na webu www.hryjinak.cz.
Zpět
Šachové testy: TESTOVÁ CVIČENÍ, ŘEŠENÍ DIAGRAMŮ
?????
?????
?????
Naučit se víc o hře České šachy: LITERATURA A ODKAZY
?????
?????
?????
Související témata: PŘÍBUZNÁ TÉMATA ŠACHOPEDIE
?????
?????
?????
Odkazy:
Šachový svaz České republiky
Projekt Šachy do škol
Šachopedie
Zpět
(autor: Petr Doubek, stav: rozpracováno)