Využití slabiny f7

Nejslabší místo na začátku partie je pole f7. Tohle pole je na začátku chráněné jen samotným králem a často se stane cílem nebezpečných útoků. Ukážeme si různé metody útoků na tuto slabinu.

Už v základním postavení je to nejméně chráněné místo - brání ho jen král. Na bod f7 většinou nejlépe útočí střelci a jezdci. Většinou je bod f7 slabý ještě před rošádou, ale někdy i po rošádě.

Složitější útoky na bod f7 vyžadují dobrý propočet variant!

Slabý bod soupeře se snažíme využít. A sami si na bod f2/f7 dáváme pozor.







Diagram 1: Bílý na tahu vyhraje

V této pozici je slabinou černého pole f7, které je chráněné pouze králem. Černý se spoléhá na vazbu jezdce f3, ta se však nečekaně obrátí proti němu.

Klíčem k úspěšnému útoku bude zesílení tlaku na pěšce f7. Bílý toho dosáhne výpadem svého svázaného jezdce tahem 1.Jxe5. Například po 1...dxe5 by bílý pokračoval 2.Sxf7+ s výhrou.

A když černý přijme oběť dámy 1...Sxd1, rozhodne rychlá akce bílých střelců. Nejdříve jeden střelec zaútočí na nejslabší místo 2.Sxf7+, pak po ústupu krále 2...Ke7 rozhodne druhý střelec 3.Sg5 mat.



Diagram 2: Bílý na tahu vyhraje

Také ve druhé pozici je černý král zadržený v centru šachovnice a slabý na poli f7. Bílý na něj co nejdříve otevře sloupce i diagonály.

Hlavní krok ke splnění svého plánu udělá obětí dámy 1.Dxd4 a po jejím přijetí 1...Jxd4 vyžene soupeřova krále na nebezpečné území 2.Sxf7+ Ke7 3.Sg5+ Kd6.

Nyní bílý sebere dámu 4.Sxd8, ale jeho útok pokračuje dál. Po 4...Jxc2 přišlo 5.Vd1+ Kxe5 6.Vd5+ Kf4 7.Sg5+ Kg4 a vyhnaný král dostal 8.f3 mat.



Diagram 3: Černý na tahu vyhraje

Ve třetí ukázce je na poli f2 slabý bílý král. Správným využitím této slabiny černý dosáhne nikoliv matu, ale rozhodující materiální převahy.

Tato oběť střelce 1...Sxf2+ je hlavně dvojím úderem na krále a dámu, takže bílý musí vzít. Po 2.Kxf2 by přišlo 2...Jxe4+ 3.Kf1 Jxg3+ 4. hxg3 a černý má dámu navíc.

A po 2.Dxf2 přijde zase jiný dvojí úder 2...Jd3+. Bílý král musí ustoupit 3.Ke2 a černý získá rozhodující materiální převahu po tazích 3...Jxf2 4.Kxf2 Jxe4+ a černý vyhraje.



Diagram 4: Černý na tahu vyhraje

V naší poslední pozici se černý znovu zaměří na slabého pěšce f2. Zatím na něj útočí pouze střelec, nyní se do útoku zapojí i jezdec.

Udělá to tahem svázaného jezdce 1...Jxe4 2.Sxd8 (po 2.dxe4 by přišlo 2...Dxg5 a černý by měl figuru navíc a rozhodující výhodu).

Nyní černý zakončí útok matovým závěrem lehkými figurami. Nejdřív úder střelce 2...Sxf2+. Pak po ústupu krále 3.Ke2 zakončí partii jezdec tahem 3...Jd4 mat.


Zpět

Šachové testy:
Slabý bod f7 I (3612)
Slabý bod f7 II (3642)
Útok na krále zadrženého v centru (6113)

Šachová výuka:
Slabý bod f7 I (13602)
Slabý bod f7 II (13622)

Naučit se víc o Využití slabiny f7:
P.Herejk: Metodická příručka pro učitele a trenéry šachu
P.Herejk: Sbírka šachových úloh
M.Beil: Šachová cvičebnice 3. díl
M.Beil: Šachová cvičebnice 4. díl
M.Beil: Šachová cvičebnice 5. díl
R.Biolek: Základy taktiky
R.Biolek: Šachové miniaturky
L.Pachman: Střední hra v šachové praxi
V.Chenkin: Poslední šach (v ruštině)
S.D.Ivaščenko: Sbornik šachmatnych kombinacij (v ruštině)

Související témata:
Útok na krále v centru
Útok při opačných rošádách
Útok při stejných rošádách
Slabá poslední řada
Dušený mat
Útok na vyhnaného krále
Aktivita a souhra v útoku
Útok na volném sloupci
Využití předposlední řady
Útok po diagonálách
Využití slabých polí
Nebezpečný pěšec
Kombinace s proměnou pěšce
Vysunuté těžké figury
Uzavírání matové sítě

Odkazy:
Šachový svaz České republiky
Projekt Šachy do škol
Šachopedie

Zpět

(autor: Martin Beil, stav: hotovo)