Využití slabých polí

Špatně chráněná pole jsou slabá. Zvlášť v okolí krále jsou taková slabá pole mimořádně nepříjemná.

Obráncova slabá pole jsou zároveň silnými opěrnými poli pro figury útočníka! Útočné figury přes ně mohou manévrovat a útočit z ncih na soupeřova krále.

Důležitá je i příprava útoku. Při ní oslabujeme pole v okolí soupeřova krále a odstraňujeme soupeřovy obránce. Přes slabá pole potom vedeme svůj útok.

Slabá pole blízko soupeřova krále jsou velkou příležitostí k útoku. Soupeřova slabá pole se snažíme využít. A sami se výhýbáme oslabení polí v okolí svého vlastního krále.






Diagram 1: Bílý na tahu vyhraje

V první ukázce je černý král velmi slabý po černých polích. Přesila bílých figur na královském křídle má výborné předpoklady prorazit k matovému závěru.

Bílý nejdřív vytvoří matovou hrozbu tahem 1.Dh6 a černý musí hrozbu pokrýt 1...Df8. Nyní bílý pokračuje rozbitím pěšcové obrany soupeřova krále 2.Dxh7+ Kxh7.

Na černého krále se nyní otevře dráha věže 3.hxg6++ a černému nepomůže ani 3...Kg8 4.Vh8 mat, ani 3...Kxg6 4.Se4 mat. Útok bílého byl rychlý a zdrcující.



Diagram 2: Bílý na tahu vyhraje

Pozice na tomto diagramu ukazuje oslabené rošádové postavení černého krále. Nebezpečný je zejména černopolný střelec bílého na diagonále b8-h2.

K úspěšnému dokončení útoku potřebuje bílý odvléct černou dámu a toho docílí tahem 1.axb4 Dxa1+ a pak bílý obětuje i druhou věž 2.Kd2 Dxh1.

Bez obranného dohledu své dámy je černý král ztracen. Bílý zničí pěšcový kryt soupeřova krále typickou obětí dámy 3.Dxc6+ bxc6 a zakončí partii 4.Sa6 mat.



Diagram 3: Černý na tahu vyhraje

Ve třetí pozici je na tahu černý a využije slabá bílá pole v okolí bílého krále. Klíčem k využití slabosti je odstranit obránce těchto slabin. Klíčovým obráncem bílých polí je v této pozici střelec e4 - právě ten má nyní cenu zlata a cílem černého je tohoto obránce odstranit.

Dosáhne toho obětí dámy 1...Dxe4+ a po 2.dxe4 jsou bílá pole beznadějně slabá.

Černý zakončí útok dobře mířeným úderem střelce 2...Sf3+ a po ústupu krále 3.Kg1 dá černý 3...Jh3 mat. Všimněte si, jak vzrostla síla černého bělopolného střelce po odstranění jeho bílého oponenta!



Diagram 4: Černý na tahu vyhraje

V naší poslední pozici je bílý král znovu slabý na bílých polí. Černá dáma spolu se střelcem h3 by rádi ukončili boj matem na g2. A černá věž si brousí zuby na braní na e1.

Černý využije toho, že obě hrozby černého kryje bílá dáma. Za cenu oběti své dámy bílou obránkyni odvleče 1...Df3 2.Dxf3. Bílému by nepomohlo ani 2.Vxe5 Dg2 mat, ani 2.Jxh3 Dxc3 3.bxc3 Vxe1+ s brzkou výhrou černého.

Bílý zabránil matu na g2, ale nedokázal současně vykrýt svou první řadu. Přišlo 2...Vxe1 mat.


Zpět

Šachové testy:
Využití slabých polí (3652)
Využití slabin (6120)

Šachová výuka:
Využití slabých polí (13632)

Naučit se víc o Slabých polích v okolí krále:
P.Herejk: Metodická příručka pro učitele a trenéry šachu
P.Herejk: Sbírka šachových úloh
M.Beil: Šachová cvičebnice 3. díl
M.Beil: Šachová cvičebnice 4. díl
M.Beil: Šachová cvičebnice 5. díl
R.Biolek: Základy taktiky
R.Biolek: Šachové miniaturky
L.Pachman: Střední hra v šachové praxi
V.Chenkin: Poslední šach (v ruštině)
S.D.Ivaščenko: Sbornik šachmatnych kombinacij (v ruštině)

Související témata:
Útok na krále v centru
Využití slabiny f7
Útok při opačných rošádách
Útok při stejných rošádách
Slabá poslední řada
Dušený mat
Útok na vyhnaného krále
Aktivita a souhra v útoku
Útok na volném sloupci
Využití předposlední řady
Útok po diagonálách
Nebezpečný pěšec
Kombinace s proměnou pěšce
Vysunuté těžké figury
Uzavírání matové sítě

Odkazy:
Šachový svaz České republiky
Projekt Šachy do škol
Šachopedie

Zpět

(autor: Martin Beil, stav: hotovo)