Útok na vyhnaného krále

Král v zahájení a ve střední hře má rád bezpečí. Nejčastěji v bezpečí dobře chráněného rošádového postavení. Naopak vyhnaný král se snadno stane cílem rozhodujícího soupeřova útoku.

Když je král vyhnaný ze své pevnosti, útočí na něho soupeřovy figurky a jeho vlastní bojovníci ho nemohou ochránit. Dobře vedený hon na takto vyhnaného krále často vede k matovému závěru.

Vyhnaný krále se vzdaluje svým obráncům. A zároveň se přibližuje útočným figurám i pěšcům soupeře. Za takové dobře spočítané vyhnání stojí za to obětovat i materiál!

Častou metodou je jeho zavlečení do nebezpečného území a důležité je umět správně uzavřít matovou síť. Klíčové je dotáhnout hon na vyhnaného krále do úspěšného, dobře spočítaného konce.





Diagram 1: Bílý na tahu vyhraje

V naší první ukázce je černý král vyhnaný do volného prostoru a bez obránců. Bílý zažene soupeřova krále ještě blíže svým pěšcům, aby se i pěšci zapojili do závěrečného útoku.

Bílý nejdříve obětí věže přiblíží krále k pěšcům 1.Vh4+ Kxh4 a pak se šachem přiblíží dámu 2.Dh6+ Kg4. Černý král je nyní ještě bezbrannější.

Teď rozhodnou svými údery bílí pěšci. Nejdříve první šach 3.h3+ Kf5, pak ještě jeden 4.g4+ Ke4 a bílý zakončí úspěšný útok dámou 5.De3 mat.



Diagram 2: Bílý na tahu vyhraje

Ve druhé pozici bloudí černý král po černých polích, ale samotná dáma ho zmatovat nedokáže. Do matování se zapojí i f-pěšec.

Bílý nejdříve obětuje pěšce 1.f4+, aby naboural obranu černého a otevřel dráhy pro svou věž. Po vzetí pěšcem 1...exf4 by přišlo 2.Vd5+ f5 3.Vxf5+ gxf5 a 4.Dg7 mat.

Proto černý sebral pěšce králem 1...Kxf4 a po 2.Dxf7+ Kg5 3.De7+ Kh6 (nebo 3...Kf4 4.Df6+ Kxe4 5.Df3 mat) 4.g5+ Kh5 5.Dxh7+ Kxg5 se zapojí do útoku i věž 6.Vg3+ Kf6 7.Vxg6 mat.



Diagram 3: Černý na tahu vyhraje

Třetí diagram zachycuje pozici ještě v zahájení, už tak brzy je ale bílý král vyhnaný.

Černý obětuje i skvělého jezdce za vyhnání soupeřova krále ještě více dopředu 1...Dxg3+ 2.Kxe4. A v útoku pokračuje tím, že krále zavleče na mušku střelci c8 pomocí obětí pěšce 2...f5+ 3.Kxf5.

Nyní pomocí odtažného šachu zapojí do útoku i střelce 3...d6+ a po 4.Ke4 i tohoto střelce obětuje 4...Sf5+ 5.Kxf5. Král je nyní vyhnaný dostatečně vpřed a černý dá 5...Dg6 mat.




Diagram 4: Černý na tahu vyhraje

V naší poslední ukázce je černá dáma namířená na bílého krále. Společně s jezdcem a brzy i s pěšci připraví bílému králi mimořádně nepříjemnou cestu po celé šachovnici.

Tahem 1...Je4+ dává černý odtažný šach a umísťuje jezdce na skvěle centralizované pole. Král musí ustoupit 2.Ke2 (po 2.Kf1 by přišla vidlička 2...Jd2+) a dáma vyžene krále ještě více dopředu tahy 2...Dd2+ 3.Kf3 Dxf2+ 4.Kxe4 Dxg2+ 5.Jf3 (nebo 5.Ke5 f6+ 6.Kd6 Dc6 mat) 5...Dg6+ 6.Ke5.

Ve zbytku honu na krále pomohou dámě i pěšci: 6...Df6+ 7.Kd6 De7+ 8.Ke5 d6+ 9.Ke4 f5 mat.


Zpět

Šachové testy:
Vyhnaný král I (3617)
Vyhnaný král II (3647)

Šachová výuka:
Vyhnaný král I (13607)
Vyhnaný král II (13627)

Naučit se víc o Honu na vyhnaného krále:
P.Herejk: Metodická příručka pro učitele a trenéry šachu
P.Herejk: Sbírka šachových úloh
M.Beil: Šachová cvičebnice 3. díl
M.Beil: Šachová cvičebnice 4. díl
M.Beil: Šachová cvičebnice 5. díl
R.Biolek: Základy taktiky
R.Biolek: Šachové miniaturky
L.Pachman: Střední hra v šachové praxi
V.Chenkin: Poslední šach (v ruštině)
S.D.Ivaščenko: Sbornik šachmatnych kombinacij (v ruštině)

Související témata:
Útok na krále v centru
Využití slabiny f7
Útok při opačných rošádách
Útok při stejných rošádách
Slabá poslední řada
Dušený mat
Aktivita a souhra v útoku
Útok na volném sloupci
Využití předposlední řady
Útok po diagonálách
Využití slabých polí
Nebezpečný pěšec
Kombinace s proměnou pěšce
Vysunuté těžké figury
Uzavírání matové sítě

Odkazy:
Šachový svaz České republiky
Projekt Šachy do škol
Šachopedie

Zpět

(autor: Martin Beil, stav: hotovo)