Nebezpečný pěšec

Na útocích na soupeřova krále se často podílejí i pěšci! Mohou rozrážet obranu soupeře, podporovat vlastní figury a někdy i přímo útočit na soupeřova krále.

Síla pěšce může být nejen v jeho proměně v dámu. Ale i v podpoře útoku. Pěšec může výborně podporovat ostatní figury, vytvářet pro ně silná opěrná pole, ze kterých pak vedou útoky.

Speciální význam pěšce je v rozbíjení soupeřovy obrany. Jako poměrně slabou jednotku si pěšce můžeme dovolit obětovat za oslabení soupeřovy obrany. Například výměna za pěšce bránící soupeřovu rošádu bývá velmi výhodná, protože současně otevírá sloupce na soupeřova krále.

I malý pěšec dokáže být rozhodující podporou pro vítězný útok!





Diagram 1: Bílý na tahu vyhraje

V naší první pozici je černý král pod silným útokem. Útočí na něj černopolný střelec, jezdec, z pozvdálí přihlížejí bělopolný střelec a dáma. A velkou roli hraje v útoku i nebezpečný pěšec e6!

S pomocí nebezpečného pěšce vytvoří bílý matovou hrozbu tahem 1.Dh5. Černému k obraně hrozby nestačí 1...Df8 pro 2.Df7+ Dxf7 3.exf7+ Kf8 a 4.Jf5 mat.

Proto bílý zkusil bránit matu jezdcem 1...Je5. Ale ani takové krytí bílou dámu neodradí! Bílý pokračoval 2.Df7+ Jxf7 3.exf7+ Kf8 a nakonec přišlo 4.Jf5 mat.



Diagram 2: Černý na tahu chyboval a bílý vyhraje

V této pozici měli obra hráči velmi nebezpečné pěšce. Černý na tahu si neuvědomil nebezpečí a místo správného 1...Sb5 zahrál neopatrný postup pěšce 1...d2.

Nyní rozhodne partii rychlou akcí bílý a využije při tom své silné pěšce b6, e6. Obětí kvality 2.Vxb8+ Dxb8 odvlekl černou dámu od krytí střelce c6.

Díky tomu nyní bílý zakončí partii 3.Dxc6+ Kd8 (díky pěšci b6 černý nemůže 3...Dc7 4.Dxc7 mat)  a s pomocí druhého silného pěšce dává 4.Dd7 mat.



Diagram 3: Černý na tahu vyhraje

Třetí příklad ukazuje pozici, ve které bílého krále ohrožují dáma f5 a nebezpečný pěšec h3. Sami však partii rozhodnout nedokážou.

S rozhodující silou přijde na pomoc věž tahem 1...Ve8. Po 2.Dxe8 by přišlo 2...Dxf3+ 3.Kg1 Dg2 mat.

Proto bílý ustoupil dámou 2.Dd1 a zdánlivě stále brání vše důležité - jezdce f3 i věž e1. Taková bránící dáma je však přetížená, plní příliš mnoho úkolů najednou. Černý toho využije obětí dámy 2...Dxf3+ a po 3.Dxf3 (nebo 3.Kg1 Dg2 mat) přijde 3...Vxe1 mat.



Diagram 4: Černý na tahu vyhraje

V poslední ukázce černý útočí dámou, věží a také mimořádně silným nebezpečným pěšcem f3.

Postupem pěšce 1...f2 černý vytvoří matovou hrozbu věží na g1. Kdyby se bílý bránil překrytím věže jezdcem 2.Jg3, rozhodlo by Df3+ 3.Sg2 f1D+ 4.Jxf1 Dxg2 mat. Nepomáhá ani 2.Dxb7+ Kh8.

Bílý vykryl matovou hrozbu tahem 2.Sg2, jenž černá dáma vytvoří nové silné hrozby 2...Df3. Bílý nemůže dámu vzít, ani pokrýt střelce g2, tak zkouší ještě 3.Dxb7+ Kh8 4.Dxd5, čímž hrozbu na g2 brání. Ale přijde odvlečení důležitého střelce postupem 4...Dxd5 5.Sxd5 a nyní už 5...Vg1 mat.


Zpět

Šachové testy:
Nebezpečný pěšec (3653)
Mat 2. tahem - matuje pěšec (3505)
Mat 3. tahem - matuje pěšec (3516)

Šachová výuka:
Nebezpečný pěšec (13633)
Pěšcové kombinace (13505)

Naučit se víc o Nebezpečném pěšci:
P.Herejk: Metodická příručka pro učitele a trenéry šachu
P.Herejk: Sbírka šachových úloh
M.Beil: Šachová cvičebnice 3. díl
M.Beil: Šachová cvičebnice 4. díl
M.Beil: Šachová cvičebnice 5. díl
R.Biolek: Základy taktiky
R.Biolek: Šachové miniaturky
L.Pachman: Střední hra v šachové praxi
V.Chenkin: Poslední šach (v ruštině)
S.D.Ivaščenko: Sbornik šachmatnych kombinacij (v ruštině)

Související témata:
Útok na krále v centru
Využití slabiny f7
Útok při opačných rošádách
Útok při stejných rošádách
Slabá poslední řada
Dušený mat
Útok na vyhnaného krále
Aktivita a souhra v útoku
Útok na volném sloupci
Využití předposlední řady
Útok po diagonálách
Využití slabých polí
Kombinace s proměnou pěšce
Vysunuté těžké figury
Uzavírání matové sítě

Odkazy:
Šachový svaz České republiky
Projekt Šachy do škol
Šachopedie

Zpět

(autor: Martin Beil, stav: hotovo)